Ubezpieczenia szkolne – indywidualne czy grupowe?

Należy wiedzieć, że ubezpieczenie grupowe w szkole jest dobrowolne – rodzice nie mają obowiązku jego wykupienia. Natomiast warto zadbać o to, aby nasze dziecko było chronione od następstw nieszczęśliwych wypadków. Możemy zdecydować się na grupową polisę, albo poszukać indywidualnego ubezpieczenia szkolnego.

Co warto wiedzieć o indywidualnych polisach szkolnych?

Trzeba wiedzieć, że większość ubezpieczycieli ma takie oferty. Niektóre z nich chronią także dziecko w sieci. Zapewnią na przykład pomoc prawnika w razie prześladowania dziecka w Internecie i wsparcie specjalisty IT, na przykład w blokowaniu hejterskich wiadomości (na przykład polisa w Uniqa/Axa gwarantuje do 15 tysięcy złotych na pomoc prawną, przy składce rocznej 57 zł). Niektóre polisy gwarantują pomoc w blokowaniu wybranych przez rodzica stron www czy ustalenie kontroli rodzicielskiej w przeglądarkach (na przykład ubezpieczenie szkolne NNW w Compensa z opcją „dziecko w sieci”).

Co znów należy sprawdzić w grupowej polisie szkolnej?

Na pewno nie tylko wysokość składki, z reguły nie są one wysokie (na przykład 35-55 zł za ochronę przez cały rok szkolny, także ferie i wakacje). Ale pamiętajmy: zbyt niska składka, to też zawężony zakres ochrony. Przeczytajmy dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Z nich dowiemy się, jakie odszkodowania przysługują na przykład za: złamaną rękę na zajęciach wychowania fizycznego, wybity ząb po upadku ze schodów, itd. (kwoty są wyrażone jako procent sumy ubezpieczenia). Sprawdźmy też, jakie są wyłączenia, czyli kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania (na przykład czy będzie się należało, gdy dziecku coś się stanie podczas bójki w szkole). OWU muszą być dostępne dla rodziców do wglądu (na przykład w sekretariacie).

Czy polisa grupowa chroni zdrowie psychiczne dzieci?

Należy wiedzieć, że obecnie na hejt narażeni są nie tylko celebryci, ale też dzieci i młodzież. W skrajnych przypadkach może on prowadzić do depresji osoby prześladowanej. Na rynku pojawiają się już grupowe ubezpieczenia szkolne z opcją „ochrona od hejtu”. Zapewniają dziecku w takiej sytuacji na przykład 2 wizyty u psychologa (na przykład polisa w TU Allianz). Ponadto ubezpieczyciel zgłosi żądanie usunięcia hejterskich informacji do administratora (na przykład mediów społecznościowych).

Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że ubezpieczenie szkolne obejmuje dzieci i młodzież do 26 lat.